Водянка оболонок яєчка (Гідроцеле)

Гідроцеле — водянка яєчка — патологія, при якій відбувається надмірне скупчення рідини в тканинах мошонки, а саме в оболонках яєчка. Захворювання буває уродженим (і відповідно діагностується у маленьких хлопчиків) чи набутим. Сама по собі водянка оболонок яєчка часто не викликає неприємних відчуттів у чоловіків, а єдина скарга має косметичний характер — збільшується мошонка. Але в жодному разі не варто відкладати візит до уролога нашого медичного центру «Дієво» у Києві. Так, одним із ускладнень гідроцілі є чоловіче безпліддя. Щоб не наражатись на такі ризики, записуйтесь на прийом до профільного лікаря онлайн або по телефону.

Причини водянки оболонок яєчка

Наявність рідини у тканинах мошонки – це нормальне фізіологічне явище. Але баланс її вироблення та всмоктування може порушуватися. Надмірне її скупчення якраз і називається гідроціле. Крім того, водянка буває вродженою та обумовлена недосконалістю роботи лімфатичного апарату новонародженого. У 50% випадків вона проходить сама протягом першого року життя хлопчика та лікування не вимагає.

Отриману водянку оболонок яєчка можуть викликати такі причини, як:

  • травма мошонки;
  • запальні процеси, у тому числі викликані венеричними інфекціями;
  • патології лімфовузлів в області тазу та паху;
  • хірургічні операції у статевих органах. У цьому випадку можливе утворення реактивної водянки. Вона проходить сама після лікування основної патології.

Симптоми водянки оболонок яєчка

Гідроцеле насамперед викликає збільшення розмірів мошонки. Тобто основним проявом є укрупнення збільшення яєчка. У деяких випадках водянка досягає дуже великих розмірів, через що у пацієнта виникають інші скарги, у тому числі дискомфорт при ходьбі, порушення сечовипускання, проблеми в сексуальному житті. Виражена болючість при водянці оболонок яєчка можлива при її виникненні на тлі гострих запальних процесів.

Основний ризик гідроцілі - Тривалий перегрів яєчка, що загрожує безпліддям. Крім того, водянка небезпечна атрофією яєчка зменшенням та подальшим збільшенням мошонки, що знижує загальну якість життя та втрату функції органу.

Діагностика водянки оболонок яєчка

Урологи медичного центру «Дієво» для підтвердження діагнозу проводять огляд та пальпацію мошонки. Ще може знадобитися УЗД яєчка, щоб виключити інші патології, як пахвинна грижа, кісти, пухлини.

Лікування водянки яєчка в «Дієво»

Головним методом позбавлення від гідроцелі є хірургічне втручання. Єдиним винятком із правил, коли справді може допомогти і консервативна терапія, є розвиток гідроцелі на тлі запальних процесів у мошонці (яєчку чи придатках). У цьому випадку водянка може пройти після ефективної терапії основної хвороби.

До методів хірургічного втручання, що використовуються сьогодні, при гідроцілі відносяться операції Вінкельмана або Бергмана. Найефективнішим вважається другий метод, який і застосовується у нашому медичному центрі у Києві.

Операція Бергмана дозволяє усунути навіть великі ущільнення, не викликає ускладнень та рецидивів. Надлишкова рідина під час операції відкачується голкою зі шприцом. Частина оболонок яєчка видаляється, а частина - зшивається, що виключає повторне скупчення рідини. Після втручання призначається антибактеріальна терапія та носіння спеціального підтримуючого бандажу.

Вже через кілька годин після операції пацієнт може вставати, а протягом наступного тижня поступово повертається до звичного способу життя.