Богдан Васильевич Джуран

“Варикоцеле – захворювання, при якому відбувається зворотне закидання крові в яєчну вену внаслідок неспроможності венозних клапанів. Внаслідок цього виникає застій крові у венах насіннєвого канатика та яєчка, розширення вен. Насіннєвий канатик потовщується, а яєчко з відповідного боку недоотримує кисень та поживні речовини, що веде до його поступової атрофії та втрати функції”.

Переваги лікування у нашому центрі

Сучасне медичне обладнання світових стандартів

Науковий ступінь

Лікарі стажуються у країнах
з передовою медициною

Величезний досвід проведення операцій

Ретроградний (зворотній) потік крові по яєчній вені відбувається в результаті вродженої недостатності венозного клапанного апарату. Це основна та найчастіша причина утворення варикоцеле. Набагато рідше варикоцеле буває симптоматичним, тобто виникає при порушенні прохідності крові по лівій нирковій вені та/або нижній порожнистій вені в результаті тромбозу, у тому числі і пухлинного генезу. Найчастіше варикоцеле лівостороннє, що обумовлено впаданням лівої яєчкової вени в ліву ниркову вену, проте варикоцеле може бути правостороннім та двостороннім. При тромбозі лівої ниркової вени, відповідно, виникає лівостороннє варикоцеле. При тромбозі нижньої порожнистої вени вище за рівень ниркових судин виникає двостороннє варикоцеле. У цьому короткому огляді йтиметься лише про лівостороннє варикоцеле, що розвинулось внаслідок вродженої недостатності венозних клапанів. Це захворювання найчастіше діагностується у чоловіків віком 16-28 років. При цьому відхилення в показниках спермограми зустрічаються в 30-75% випадків. Дане захворювання може призводити до безпліддя приблизно 40% випадків. Порушення функції яєчка відбувається поступово. На початкових стадіях хвороби відбувається порушення спочатку сперматогенезу. На пізніших стадіях, що супроводжуються атрофією яєчка, порушується і гормонутворююча функція гонад.

Умови перебування:

  • Перебування у повноцінному багатопрофільному стаціонарі, який є базою кафедри урології Національної академії охорони здоров'я України післядипломної освіти ім. П.Л. Шупика
  • Можливість перебування в одно- або двомісних палатах з усіма зручностями, кондиціонером, телевізором та санвузлом.
  • Повноцінне 3-разове харчування.
  • Медичний супровід

Процедура лікування:

Виділяють кілька стадій варикоцеле:

Субклінічне варикоцеле — ознаки захворювання не спостерігаються, проте воно виявляється при проведенні ультразвукової діагностики.

1 стадія - у хворого спостерігається розширення вен тільки при пальпації;

2 стадія - (варикоцеле 2 ступеня) збільшені вени хворого видно при огляді та пальпуються;

3 стадія - зменшення розмірів яєчка, розширені вени видно при огляді.

Лікування варикоцеле у Києві: визначає лікар, виходячи з того, яка стадія захворювання. Діагностувати це захворювання на ранньому етапі дуже проблематично, тому що в більшості випадків чоловіки не відчувають дискомфорту. Виявлення захворювання часто відбувається під час звичайного медогляду або в процесі з'ясування причин безпліддя. Підставою для проведення додаткового обстеження стають скарги пацієнтів на болючі відчуття, які з'являються в мошонці, яєчках і іноді віддають у поперекову область. Болі мають непостійний тупий характер і мають властивість збільшуватися при тривалій ходьбі або значних фізичних навантаженнях.

Визначити стадію варикоцеле і обрати правильну лікувальну тактику, програму реабілітації - можливо лише після ретельного огляду та проведенної діагностики.

Найчастіше поставити діагноз можна на підставі огляду та пальпації гроноподібного сплетення насіннєвого канатика.

Як додаткові способи діагностики може бути використане УЗД і доплерографія судин мошонки. Оцінити ступінь впливу варикоцеле на сперматогенез можна на підставі аналізу спермограми.

Як вилікувати варикоцеле?

Підхід до лікування варикоцеле залежить від стадії захворювання. Якщо варикоцеле 1 стадії виявлено у чоловіка середніх років, який має дітей, що протікає безсимптомно і не впливає на показники спермограми, оперувати такого хворого не обов'язково. Можна обмежитись спостереженням.

Проте, у таких випадках без операції обійтися не можна:

  • постійні або періодичні болі в ділянці яєчка, мошонки;
  • безпліддя, спровоковане зниженням якісних та кількісних показників сперматозоїдів, їх рухливості;
  • виражений естетичний дефект;
  • прогресуюче зменшення яєчка або відставання його зростання в період статевого дозрівання з відповідної сторони.

Єдиним ефективним методом боротьби із цією патологією є хірургічне втручання. Досі точаться суперечки щодо слідчо-причинних зв'язків варикоцеле та безпліддя, а також доцільності хірургічного втручання. Одні фахівці стверджують, що операція гостро необхідна у разі виявлення даного захворювання у дитячому та підлітковому віці незалежно від стадії та характеру хвороби. На їхню думку, подібний профілактичний захід дозволить усунути застій крові, що утворився в мошонці, та уникнути руйнування сперматогенного епітелію. Таким чином, за допомогою операції можна виключити ймовірність виникнення проблем репродуктивної функції.

Ряд інших учених і медиків твердо переконані, що безпліддя не є наслідком варикоцеле і відстоюють думку, що хірургічне втручання необхідне виключно у випадках наявності гострого больового синдрому або при зупинці розвитку яєчка.

Лікування варикоцеле: операції

На сьогоднішній день у світі практикується близько 120 методик лікування варикоцеле хірургічним шляхом. Розрізняють оклюзуючі та неоклюзуючи операції. Найбільшою популярністю користуються оклюзуючі методики роз'єднання системи вен яєчка з нирковою веною. У тому числі можна назвати основні.

1. Відкрита операція Іванісевича.

Проводиться шляхом розрізу в здухвинній ділянці під внутрішньовенним наркозом. Потім розсікається жирова підшкірна клітковина, апоневроз, відсуваються м'язові тканини, лігується і висікається насіннєва вена. Дана методика відрізняється технічною простотою, невисокою собівартістю та безпекою.

2. Мікрохірургічні операції:

  • оклюзія яєчкової вени;
  • судинний анастомоз.

В даному випадку відбувається дуже точне та коректне лігування вени без торкання артерії, нервів та лімфатичних судин. Але операція дуже тривала та трудомістка, що потребує спеціального обладнання.

3. Варикоцелектомія (лапароскопічна або відеоендоскопічна). Застосовується при необхідності оптичного збільшення для мінімізації ризиків перев'язування артерії та лімфосудин. Однак дана методика має деякі складнощі, пов'язані з чрезбрюшинним доступом. Тому, як правило, лапароскопічне лігування проводиться при діагностуванні двостороннього варикоцеле або у разі рецидиву.

4. Ретроперинеоскопічна варикоцелектомія. Методика передбачає операцію в зачеревній ділянці через мінідоступ і має ряд переваг:

  • нетривалість операції;
  • мінімальний наркоз;
  • мала травматичність;
  • швидка реабілітація;
  • низька ймовірність ускладнень;
  • чудовий косметичний результат.

Лікування без операції 

 На жаль, немає ефективних методів боротьби з цим захворюванням нехірургічного характеру. Позбутися варикоцеле за допомогою народної медицини, застосовуючи мазі та таблетки неможливо. Якщо у венах мошонки існує підвищений тиск і вони розширені під впливом цього, жодні консервативні методи не призведуть до одужання.

ультразвукова діагностика варикоцеле

Найчастіше на цю сторінку потрапляють на запит варикоцеле зліва 2 ступеня.