Кіста передміхурової залози - Це доброякісне порожнисте новоутворення у тканинах простати у вигляді капсули, заповненої рідиною. Така патологія вважається досить рідкісною в сучасній урології, але може бути небезпечною різними ускладненнями, у тому числі чоловічим безпліддям.
За підозри на кісту простати у Києві не відкладайте візит до профільних фахівців медичного центру «Дієво». Наші урологи проведуть необхідну діагностику та підберуть для вас оптимальний метод лікування патології.
Види та причини кісти передміхурової залози
Новоутворення, наповнені рідиною, бувають уродженими (близько 10% всіх випадків) або набутими. Основна причина для першого виду кіст простати – аномалії внутрішньоутробного розвитку плода. Уроджені кісти, як правило, дуже великі.
Отримані новоутворення з'являються в ході життя. Основною їх причиною вважається гострий або хронічний простатит і викликаний цими захворюваннями запальний процес.
До факторів ризику кіст простати відноситься:
- гіперплазія передміхурової залози (аденома);
- нерегулярне статеве життя;
- запущені та/або рецидивні урологічні хвороби;
- малорухливий спосіб життя;
- механічні ушкодження органів малого тазу;
- зловживання шкідливими звичками.
Симптоми кісти передміхурової залози
Найчастіше кістозні новоутворення ніяк не виявляють. Безсимптомний перебіг характерний для невеликих кіст і млявих (хронічних) інфекційних процесів в організмі.
При гострому запаленні або великих розмірах новоутворень можливі явно виражені прояви, зокрема:
- затримка сечі;
- домішка крові в сечі;
- порушення процесу сечовипускання (утрудненість, часті позиви тощо);
- біль у районі промежини та/або в області мошонки;
- статева дисфункція, включаючи слабку ерекцію, неприємні відчуття під час сексу тощо.
Якщо своєчасно не звернутися до уролога центру «Дієво», то кіста простати може спричинити такі ускладнення:
- безпліддя;
- каміння простати;
- абсцес передміхурової залози;
- прорив кісти в уретру з утворенням нориці або дивертикулу.
Діагностика та лікування кісти передміхурової залози
Для підтвердження або спростування діагнозу урологи нашого медичного центру проводять огляд та опитування пацієнта. Крім цього призначаються додаткові інструментальні дослідження (УЗД та МРТ простати та органів малого тазу) та лабораторні аналізи крові та сечі. Така комплексна діагностика дозволяє виявити причини утворення кісти, визначити її локалізацію та розміри. На підставі цієї інформації можна підібрати і оптимальний метод терапії та лікування.
Лікування кісти простати здійснюється лише хірургічним шляхом. У центрі "Дієво" використовуються малоінвазивні методики, у тому числі трансуретральна резекція або лапароскопічні операції. Вони на тлі відкритого хірургічного втручання дозволяють знизити травмування тканин та прискорити післяопераційне відновлення пацієнта.
Трансуретральна резекція виконується через уретру, тобто розрізи та пошкодження тканин взагалі відсутні, як і власне крововтрати. Після маніпуляцій пацієнт може одразу повертатися додому. Мінусом методу є ризик рецидиву.
Лапароскопічне видалення кісти простати здійснюється через кілька малих проколів у нижній частині живота черевної стінки. Така операція також малотравматична, до того ж не викликає ускладнень чи рецидиву. Період відновлення відносно невеликий - витяг пацієнта додому здійснюється через один-три дні після лапароскопії.